top of page

​

2002. évi LV. törvény a közvetítésrÅ‘l

​

2. § A közvetítés e törvény alapján lefolytatott olyan sajátos permegelÅ‘zÅ‘ vagy bírósági, illetve hatósági eljárás befejezését elÅ‘segítÅ‘, egyeztetÅ‘, konfliktuskezelÅ‘, vitarendezÅ‘ eljárás, amelynek célja - összhangban az 1. § (1) bekezdésében foglaltakkal - a vitában érdekelt felek kölcsönös megegyezése alapján a vitában nem érintett, harmadik személy (a továbbiakban: közvetítÅ‘) bevonása mellett a felek közötti vita rendezésének megoldását tartalmazó írásbeli megállapodás létrehozása.

3. § A közvetítÅ‘ feladata, hogy a közvetítés során pártatlanul, lelkiismeretesen, legjobb tudása szerint közreműködjön a felek közötti vitát lezáró megállapodás létrehozásában.

 

​

Ptk. a mediációról a bontóperben

​

Ptk. 4:22. § [KözvetítÅ‘i eljárás]

"A házastársak a házassági bontóper megindítása elÅ‘tt vagy a bontóper alatt – saját elhatározásukból vagy a bíróság kezdeményezésére – kapcsolatuk, illetve a házasság felbontásával összefüggÅ‘ vitás kérdések megegyezésen alapuló rendezése érdekében közvetítÅ‘i eljárást vehetnek igénybe. A közvetítÅ‘i eljárás eredményeként létrejött megállapodásukat perbeli egyezségbe foglalhatják.

 

​

Perköltségcsökkentés bontóperben mediáció után

​

1990. évi XCIII törvény 58. § (9)

Ha a felek a polgári eljárást megelÅ‘zÅ‘en külön törvényben szabályozott közvetítÅ‘i eljárásban vettek részt, az eljárás illetékének a közvetítÅ‘ általános forgalmi adóval növelt – az illetékfizetésre kötelezett fél által viselt – díjával, de legfeljebb 50 000 forinttal csökkentett összegét, de legalább az egyébként fizetendÅ‘ illeték 50%-át kell megfizetni.

Nem jár illetékkedvezmény, ha

a) a közvetítÅ‘i eljárást törvény kizárja, vagy

b) a közvetítÅ‘i eljárásban létrejött megállapodás ellenére a megállapodással rendezett jogvita tárgyában a felek bármelyike bírósághoz fordul, kivéve ha a per tárgya kizárólag a megállapodásban foglaltak érvényesítése.

Állapodj meg, ne hagyd, hogy mások döntsenek az életedrÅ‘l!

válás, mediáció
bottom of page